چگونه ساختمان خود را نقاشی کنیم

مناسبترین موقعیت برای انجام رنگ آمیزی دیوارهای ساختمان، هنگامی است که شرایط آب هوایی موجود امکان باز گذاشتن در و پنجرهها را مهیا کرده و در نتیجه بتوان مرحله خشک این سریع لایه رنگی را به جریان هوا و گرمایی آن سپرد. نقاشی ساختمان اگرچه به ظاهر ساده به نظر می آید ولی دارای چندین مرحله بوده و رعایت نکاتی در هر مرحله می تواند با سرعت بیشتر به نتیجه بهتری منجر شود. این مراحل و نکات آنها عبارتند از:

۱) جمع آوری لوازم کاربردی و دکوراسیونی و همچنین پوشش آنها: پس از جمع کردن لوازم در گوشه ای از فضا، آنها را با لایه ای پالاستیکی خوب پوشش دهید. برای این منظور شما میتوانید این لایه های پلاستیکی را به صورت متری تهیه کنید.

۲) محدود کردن نواحی مورد نظر برای نقاشی و پوشش قسمتهای همجوار برای محافظت از آغشته شدن به رنگ هنگام نقاشی کردن:

به عنوان مثال پوشاندن کلیدها و پریزهای برقی و تلفن، شیشه های پنجره ها، دستگیره های درها و غیره از جمله این اقدامات هستند. برای انجام این کار از نوارچسب های کاغذی به تنهایی و یا به همراه روزنامه میتوانید استفاده کنید. حتی ممکن است شما بخواهید تنها قسمت هایی از یک دیوار را آن هم با رنگی متفاوت پوشش دهید که در چنین شرایطی نیز چسب های نواری کاغذی ابزار اصلی محسوب میشوند.

نکته: در صورتی که چسب نواری کاغذی را برای ماسکه کردن انتخاب کردهاید، توجه داشته باشید تا خشک شدن کامل لایه رنگی، هرگز بر کندن آن اصرار نورزید زیرا امکان برداشته شدن لایه رنگ به همراه چسبب وجود دارد. حال اگر با وجود خشک شدن رنگی کندن چسب به راحتی انجام نمیگیرد، کافی است پنبه ایی را به تینر روغنی آغشته کرده و بر روی چسب بمالید سپس آن را به آرامی از روی سطح رنگی جداسازید. توجه: به هیچ وجه به جای تینر روغنی، تینر فوری را امتحان نکنید .

 

رنگ
رنگ

۳) مرحله زیرسازی :

کلیه قسمتهای فرورفته ای را که در اثر ضربه بر روی دیوار پدید آمده است با گچ و یا بتونه پر کرده و سپس هرگونه اختلاف سطح را با سمباده صاف و یکنواخت کنید. به این ترتیب بستری مناسب برای رنگ آمیزی حاصل می شود .

۴) مرحله انتخاب و ساخت رنگ: ابتدا نوع رنگ مورد نظر را با توجه به دیوار، سقف و غیره و همچنین پوشش قبلی آن انتخاب کرده و سپس به مرحله دیگریعنی ساخت رنگ دلخواه بپردازید. به عنوان مثال برای پوشش کلیه سقف ها به جز سقف اشپزخانه و سرویسها بهداشتی که شست و شوی سالیانه آن نیاز است از رنگ پلاستیک استفاده می شود. دیوارها را نیزاغلب با رنگ روغنی می پوشانند که تنها تفاوت موجود میان میزان نصبت ماتی و براقیه رنگ روغن است که آن هم با توجه به مکان و کارکرد آن انتخاب میشود. به این معنا که برای سطوحی که شست وشوی بیشتر لازم دارند، میزان رنگ روغنی براق نسبت به مات می بایست بیشتر بوده و در مورد دیوارهای دیگر مکان ها این میزان تقریبا نصف نصف و یا حتی مقدار رنگ مات کمی بیشتر از رنگی براقی است.

نکته ۱) اگر برای دستیابی به رنگ دلخواه چند رنگ را با هم مخلوط کردهاید، پیش از استفاده بر روی دیوار توجه داشته باشید که همواره رنگ خیسی دو درجه روشن تر از خشک شده همان رنگ است. برای امتحان بیشتر نیز شما میتوانید

قسمتی از در قوطی رنگ و یا قطعه فلزی بدون استفاده ای را با لایه ای از  رنگ پوشش داده و کمی صبر کنید. رنگ بر روی فلز با سرعت بیشتری خشک  شده و نتیجه زودتر حاصل می شود.

نکته ۲) در صورتی که نمونه رنگی را ساخته و در انتخاب آن اطمینان دارید برای درست کردن مقدار زیادی از آن لازم است همان فرمولی ترکیب رنگی را استفاده کرده و جهت امتحان قطره ای از رنگ نمونه را در داخل قوطی رنگ ساخته شده بچکانید. با این کار به راحتی می توانید رنگ نمونه انتخابی و رنگ ساخته شده را با هم مقایسه کنید .

نکته ۳) این روزها کارخانجات ساخت رنگ دست به تولید طیف وسیعی از رنگهای گوناگون زده اند که به این ترتیب سلیقه همه افراد به راحتی قابل تأمین است.

۵) انتخاب ابزار رنگ آمیزی: برای رنگ آمیزی سطوح داخلی ساختمان و لوازم گوناگون سه نوع ابزار رایج وجود دارد:

الفت) قلم مو

ب) غلتک

ج) پیستوله

که با توجه به شرایط سطح مورد نظر برای رنگ آمیزی باید از یک و یا ترکیبی از چند تایی آنها استفاده کرد.

۶) مرحله رنگ آمیزی : پس از انتخاب نوع رنگ و ابزار برای رنگ امیزی اقدام کنید ولی پیش از آن اپتدا رنگ ها را صاف کنید به این ترتیب رنگی صاف و بدون نا خالصی حاصل می شود . این کار در مورد استفاده از رنگ های باقی مانده از پروژه های قبلی نقاشی ساختمان الزامی است زیرا رنگ به مرور زمان

و در مجاورت با هوا رویه بسته و در نتیجه نا خالصی هایی در ان به وجود می اید

 

اشتراک گذاری:

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *