مناسبترین موقعیت برای انجام رنگ آمیزی دیوارهای ساختمان، هنگامی است که شرایط آب هوایی موجود امکان باز گذاشتن در و پنجرهها را مهیا کرده و در نتیجه بتوان مرحله خشک این سریع لایه رنگی را به جریان هوا و گرمایی آن سپرد. نقاشی ساختمان اگرچه به ظاهر ساده به نظر می آید ولی دارای چندین مرحله بوده و رعایت نکاتی در هر مرحله می تواند با سرعت بیشتر به نتیجه بهتری منجر شود. این مراحل و نکات آنها عبارتند از:

۱) جمع آوری لوازم کاربردی و دکوراسیونی و همچنین پوشش آنها: پس از جمع کردن لوازم در گوشه ای از فضا، آنها را با لایه ای پالاستیکی خوب پوشش دهید. برای این منظور شما میتوانید این لایه های پلاستیکی را به صورت متری تهیه کنید.

۲) محدود کردن نواحی مورد نظر برای نقاشی و پوشش قسمتهای همجوار برای محافظت از آغشته شدن به رنگ هنگام نقاشی کردن:

به عنوان مثال پوشاندن کلیدها و پریزهای برقی و تلفن، شیشه های پنجره ها، دستگیره های درها و غیره از جمله این اقدامات هستند. برای انجام این کار از نوارچسب های کاغذی به تنهایی و یا به همراه روزنامه میتوانید استفاده کنید. حتی ممکن است شما بخواهید تنها قسمت هایی از یک دیوار را آن هم با رنگی متفاوت پوشش دهید که در چنین شرایطی نیز چسب های نواری کاغذی ابزار اصلی محسوب میشوند.

نکته: در صورتی که چسب نواری کاغذی را برای ماسکه کردن انتخاب کردهاید، توجه داشته باشید تا خشک شدن کامل لایه رنگی، هرگز بر کندن آن اصرار نورزید زیرا امکان برداشته شدن لایه رنگ به همراه چسبب وجود دارد. حال اگر با وجود خشک شدن رنگی کندن چسب به راحتی انجام نمیگیرد، کافی است پنبه ایی را به تینر روغنی آغشته کرده و بر روی چسب بمالید سپس آن را به آرامی از روی سطح رنگی جداسازید. توجه: به هیچ وجه به جای تینر روغنی، تینر فوری را امتحان نکنید .

۳) مرحله زیرسازی :

کلیه قسمتهای فرورفته ای را که در اثر ضربه بر روی دیوار پدید آمده است با گچ و یا بتونه پر کرده و سپس هرگونه اختلاف سطح را با سمباده صاف و یکنواخت کنید. به این ترتیب بستری مناسب برای رنگ آمیزی حاصل می شود .

۴) مرحله انتخاب و ساخت رنگ: ابتدا نوع رنگ مورد نظر را با توجه به دیوار، سقف و غیره و همچنین پوشش قبلی آن انتخاب کرده و سپس به مرحله دیگریعنی ساخت رنگ دلخواه بپردازید. به عنوان مثال برای پوشش کلیه سقف ها به جز سقف اشپزخانه و سرویسها بهداشتی که شست و شوی سالیانه آن نیاز است از رنگ پلاستیک استفاده می شود. دیوارها را نیزاغلب با رنگ روغنی می پوشانند که تنها تفاوت موجود میان میزان نصبت ماتی و براقیه رنگ روغن است که آن هم با توجه به مکان و کارکرد آن انتخاب میشود. به این معنا که برای سطوحی که شست وشوی بیشتر لازم دارند، میزان رنگ روغنی براق نسبت به مات می بایست بیشتر بوده و در مورد دیوارهای دیگر مکان ها این میزان تقریبا نصف نصف و یا حتی مقدار رنگ مات کمی بیشتر از رنگی براقی است.

نکته ۱) اگر برای دستیابی به رنگ دلخواه چند رنگ را با هم مخلوط کردهاید، پیش از استفاده بر روی دیوار توجه داشته باشید که همواره رنگ خیسی دو درجه روشن تر از خشک شده همان رنگ است. برای امتحان بیشتر نیز شما میتوانید

قسمتی از در قوطی رنگ و یا قطعه فلزی بدون استفاده ای را با لایه ای از  رنگ پوشش داده و کمی صبر کنید. رنگ بر روی فلز با سرعت بیشتری خشک  شده و نتیجه زودتر حاصل می شود.

نکته ۲) در صورتی که نمونه رنگی را ساخته و در انتخاب آن اطمینان دارید برای درست کردن مقدار زیادی از آن لازم است همان فرمولی ترکیب رنگی را استفاده کرده و جهت امتحان قطره ای از رنگ نمونه را در داخل قوطی رنگ ساخته شده بچکانید. با این کار به راحتی می توانید رنگ نمونه انتخابی و رنگ ساخته شده را با هم مقایسه کنید .

نکته ۳) این روزها کارخانجات ساخت رنگ دست به تولید طیف وسیعی از رنگهای گوناگون زده اند که به این ترتیب سلیقه همه افراد به راحتی قابل تأمین است.

۵) انتخاب ابزار رنگ آمیزی: برای رنگ آمیزی سطوح داخلی ساختمان و لوازم گوناگون سه نوع ابزار رایج وجود دارد:

الفت) قلم مو

ب) غلتک

ج) پیستوله

که با توجه به شرایط سطح مورد نظر برای رنگ آمیزی باید از یک و یا ترکیبی از چند تایی آنها استفاده کرد.

۶) مرحله رنگ آمیزی : پس از انتخاب نوع رنگ و ابزار برای رنگ امیزی اقدام کنید ولی پیش از آن اپتدا رنگ ها را صاف کنید به این ترتیب رنگی صاف و بدون نا خالصی حاصل می شود . این کار در مورد استفاده از رنگ های باقی مانده از پروژه های قبلی نقاشی ساختمان الزامی است زیرا رنگ به مرور زمان

و در مجاورت با هوا رویه بسته و در نتیجه نا خالصی هایی در ان به وجود می اید

 

کاشی کاری :
براي محاسبه مقدار كاشي مورد نياز براي پوشش يك سطح بايد علاوه بر مساحت كار به روش نصب كاشي و همچنين چيدمان و آرايش كاشي ها دقت فراوان نمود به عنوان نمونه اگر در چيدمان کاشي كاري از بندهاي بزرگ استفاده خواهيد كرد ،مساحت اين بندها مي تواند در مقدار کاشي مورد نياز تاثيرگذار باشد .همچنين به خاطر داشته باشيد كه حتي در بهترين دسته بندي و سورتينگ ( سورتينگ:اصطلاحي به معناي درجه بندي و دسته بندي محصولات است.)كاشي ممكن است درصد كمي خطاي كيفي مشاهده شود ،لذا اگر زيبايي سطح مورد كار حساس است پيشنهاد مي كنيم حداكثر تا ۵% متراژ كل براي اينكه انتخاب بهترين قطعات كاشي براي شما ممكن باشد در نظر بگيريد،البته اين موضوع كاملا بستگي به حساسيت شما دارد،همچنين چيدمان كاشي مي تواند پرت و ضايعات ايجادنمايد كه اين مقدار را هم بايد در برآوردتان منظور نماييد ،مثلا نصب كاشي به شكل هاي شطرنجي ،اريب ويا دوطرحي ويا متن وحاشيه پرت بيشتري نسبت به مدل چيدمان ساده دارد.لذا توصيه مي شود به طور كلي بسته به شرايط طرح و فضا وزيبايي كه انتظار داريد ۵%الي ۱۰% متراژ كل كاشي را بيشتر در نظر بگيريد فراموش نكنيد بسته به شرايط محل كاشي كاري ممكن است براي توسعه آتي و يا تغييرات احتمالي و دلايل ديگري نياز به خريد مجدد از همان كاشي داشته باشيد ،پس اكيدا توصيه مي كنيم كه علاوه براينكه در هنگام خريد به اطلاعات نوشته شده روي جعبه كاشي توجه مي فرمائيد تامنطبق با خواسته شما باشد ،اين اطلاعات را در محل مناسبي ثبت نماييد مثلا مي توانيد روي يك كاشي نمونه ودر محل مناسبي اين اطلاعات را بچسبانيد. اين اطلاعات كه شامل اعداد و حروف مي باشد كد توليد كاشي بوده و به فروشنده كمك مي كند تا نزديك ترين محصول به كاشي كار شده را در اختيار شما بگذارد.

تاثیرات رنگ
تاثیر رنگ بر رفتار و سلامت
مشاهده رنگ های زیبا و چشم نواز از عالی ترین تجربیاتی است که انسان در طول شبانه روز آنرا تجربه می کند. به اطراف خود نگاه کنید
رنگ ها همه جا هستند , مارا احاطه و در بر گرفته اند .ما زندگی را از دریچه رنگها شکل ها و البته صداها می بینیم .
۱: رنگ قرمز عموما به هنگام رانندگی یا استفاده از دستگاه های صنعتی و… توجه ما به خطر ها جلب می کند .
۲:ما هنگام مشاهده مراتع سر سبز احساس شادابی می کنیم .
۳:هنگامی که دریای ابی را می بینیم احساس ارامش میکنیم .
۴:یک اتاق تاریک در ما احساس وجود رمز و راز و یا ترس ایجاد می کند .
۵:اتاقی با رنگ امیزی سفید احساس تازگی و تمیزی را ما القا می کند .
متخصصین معتقد هستند که هر عضو بدن انرژی مشخصه خود را دارد و اختلالات هر غضو را می توان با بکارگیری رنگی هم تراز با انرژی آن عضو در محدوده مشخص
و یا کل بدن به سمت بهبودی پیش برد .رنگ ها در واقع امواج الکترو مغناطیس پر انرژی یا طول موج های قابل رویت هستند . سلول های مخروطی شکل در شبکیه
چشم قرار دارند این امواج را به رنگ قابل تشخیص در ذهن تبدیل می کنند .
این سلول ها به سه دسته تقسیم می شوند گروهی برای تحریک شدن توسط رنک ابی ,گروهی برای رنگ سبز و گروه دیگری برای رنگ قرمز .
میزا یا شدت تحریک هر یک از انها در آن واحد می تواند رنگ های مختلفی را در ذهن ما تداعی کند. در سراسر زندگی ما با دریایی از رنگ هااحاطه شده ایم
انها بر احساسات و سلامتی ماتاثیر گذارند .برای مثال زمینه های ابی ارامش دهنده بوده و می تواند برای پایین اوردن فشار خون مورد استفاده قرار گیرند.
این زمینه تز رنگ ها می توانند توانایی خوابیدن رادر انسان افزایش داده و یا احساس درد را کاهش دهند در مقابل هنگامی که در معرض نور قرمز قرار داشته
باشید تاثیر تقریبا متضادی را احساس می کنید . این زمینه از رنگ می تواند باعث بالا رفتن فشار خون شود و افزایش سازندگی ادرنالین خون را موجب شود به دنبال ان شما یقینا
احساس ترس یا استرس خواهید کرد بنابر این مشاهده می کنید که استفاده صحیح از رنگ ها می تواند یک فضای مناسب یا نامناسب برای زندگی ایجاد کند .

اشتراک گذاری: