12
شهریور

0 تا 100 لوله کشی ساختمان و کاربرد انها

لوله کشی ساختمان و اتصالات و کاربرد آن ها

لوله کشی ساختمان لوله های گالوانیزه از جنس فولاد هستند و برای این که در مقابل تاثیرات شیمیایی آب و املاح موجود در آن و در مقابل زنگ زدگی و … مقاومت بیشتری داشته باشند . لوله کشی ساختمان آنها را در کارخانه ی سازنده روی اندود یا گالوانیزه میکنند .

از این لوله ها بیشتر در لوله کشی ساختمان آب سرد و گرم مصرفی ساختمان و لوله کشی آب شهر استفاده میشود .

لوله های گالوانیزه در اندازه های 6 متری  از قطر یک دوم اینچ تولید میشود .

اتصال لوله های گالوانیزه و کاربرد آن در لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان اتصال لوله های گالوانیزه به وسیله اتصالات دنده ای مانند زانوها –سه راهیی ها – مهره ماسوره و سایر اتصالات دیگر که با آن ها اشنا خواهید شد انجام میشود .

لوله های گالوانیزه را به علا پوشش گالوانیزه ای که دارند . نباید جوشکاری کرد .

طریقه ی اتصال لوله های گالوانیزه و لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان برای اتصال لوله های گالوانیزه از اتصالات دنده ای گالوانیزه – خمیر آب بندی و کف یا از نوار تلفن استفاده میشود .

به این ترتیب که :  ابتدا اتصال مناسب قطر لوله را انتخاب و سپس مقدار لازم خمیر آب بندی روی قسمت دنده شده ی لوله میمالیو و بعد کف یا در اندازه متناسب با طول دنده یلوله جدا کرده و از ابتدای قسمت دنده شده در جهت چرخش اتصال روی

قسمت دنده شده میبندیم به طوری که به انتهای دنده ختم شود . و مجددا تعداد کمی خمیر آب بندی روی کنف میمالیم تا از  باز شدن آن جلوگیری کند . سپس با استفاده از گیره ی لوله گیر و آچار لوله گیر اتصال را در جهت راست روی قسمت دنده ده میپیچانیم و بعد به وسیله آچار لوله گیر به طوری که لوله با اتصال زخمی نشوند  آهسته شروع به پیچاندن و محکم کردنه اتصال میکنیم تا حدی که اتصال کاملا روی قسمت دنده شده لوله پیچیده شود هنگام پیچاندن اتصال باید مراقب بود که پیچاندن بیش از حد باعث ترک برداشتن اتصال میشود . برای اینکه دچار چنین مشکلی نشوید هنگام سفت کردن اتصال مراقب گرم شدن اتصال باشید زیرا همین گرم شدن نشانه سفت شدن و استحکاک بیش ازحد دنده های اتصال لادنده های لوله است .

لوله های سیاه درز دار

لوله کشی ساختمان لوله کشی ساختمان

جنس این لوله ها از فولاد است . لوله کشی ساختمان از ورق های فولادی ساخته میشوند . و به همین جهت دارای درز میباشند .

این درز به روشهای مخصوص مانند جوش قلطکی در کارخانه سازنده جوشکاری میشوند لوله های سیاه درز دار برای لوله کشی آب گرم غیر مصرفی در سیستم حرارت مرکزی( شوفاژ) استفاده میشود این لوله تحمل فشار های بالا را ندارد و به همین علت در لوله کشی بخار و با گاز استفاده نمیشود . لوله سیاه مانند : لوله های گالوانیزه در اندازه های 6 متری تولید و به بازار عرضه میشود . و قطر ان ها از یک دوم اینج به بالا می باشند .

اتصال لوله های فولادی سیاه درز دار

لوله کشی ساختمان این لوله با توجه به کاربردی که دارد بیشتر به روش جوشکاری اتصال داده میشوند و کم تر از روش دنده ای استفاده میشوند.

به عنوان مثال در لوله کشی شوفاژ اکثر اتصال ها جوشی هستند و تنها محل بستن شیر ها یا اتصال رادیاتور ها به علمک رادیاتور دنده می باشد .

تیم متخصص مهراز سرویس در این زمینه لوله کشی ساختمان و تمامی خدمات 0 تا 100 تاسیسات و تمامی کار های ساختمانی را به طور کاملا حرفه ای با مهندسین متخصص در خدمت شما عزیزان است . برای مشاوره رایگان با کارشناسان مهراز سرویس در ارتباط باشید .

همچنین در طراحی و ساخت کلکتور ها از اتصالات جوش استفاده میشوند چون اولا استفاده از اتصالات دنده ای مقرون به صرفه نیست ثانیا اجرای یک پروژه در زمان طولانی تری انجام میشود – سوما به مرور زمان امکان نازک شدن و پوسیدن دنده ها در مقابل آب گرم و فعل و انفعالاتی که صورت میگیرد در حالی که در اتصالاتی که جوشی سرعت عمل بیشتر و ضریب اطمینال بالاتر و سرعت ان بیشتر است . اتصالات لوله های سیاه مانند اتصالات لوله های گالوانیزه در اندازه ها و قوسدار های متفاوت در بازار موجود است . با این تفاوت که فاقد دنده هستند و برای اتصال ان ها از جوش استفاده میشود و فقط در موارد معدودی که در بالا اشاره شد از اتصالات دنده ای استفاده میشود .

نگهداری لوله های فولادی سیاه درز دار

لوله کشی ساختمان این لوله ها چون از جنس نرم هستند در مقابل زنگ زدگی و تاثیرات جوی بسیار ضعیف و تاثیر پذیر هستند . و خیلی زود دچار زنگ زندگی و پوسیدگی میشود و به همین جهت باید روی لوله ها را با ضد زنگ پوشاند  و حتی المکان از برخود مستقیم یا رطوبت خارجی عوامل زیان آور محافظت نمود .

لوله فولادی سیاه بدون درز ( مانسمان )

این لوله ها به روش مانسمان تولید میشوند و بدون درز هستند و ضخامت آن ها از لوله های گالوانیزه و سیاه درز دار بیشتر است و به همین علت تحمل فشار های بالاتر را دارند . این لوله ها بر اساس استاندارد های بین المللی ساخته میشوند و در لوله کشی تاسیسات بخار گاز و هوای فشرده استفاده میشود . برای ساختن لوله های سیاه بدون درز به جای ورق فولاد از قطعات ( بلوک )  فولادی استفاده میشود .

اتصال لوله های سیاه بدون درز

لوله کشی ساختمان اتصال  این لوله  به وسیله جوش برق تمام میشود که اصطلاحا جوش که نامیده میشود . کسانی که این لوله ها را جوشکاری میکنند باید دارای تخصص لازم در جوشکاری دور لوله در وضعیتهای مختلف باشند . این لوله ها از قطر یک دوم به بالا ساخته میشوند . اتصالات مانسمان به صورت پیش ساخته آماده و در بازار موجود است در لوله کشی ساختمان

لوله فولادی سیاه عایق شده

این لوله ها از جنس فولاد و مشابه لوله های سیاه درز دار هستند که با توجه به کاربری که دارند . از قبل توسط کارخانه سازنده عایق میشوند . عایق داخلی این لوله ها از نوع هلی بروتان و عایق خارجی ان ها از نوع پلی اتیلن

است .

لوله کشی ساختمان

لوله های چدنی

جنس لوله کشی ساختمان چندنی از نوع چندن ریختگی . و با توحه به درجه الیاژ چدن کاربرد لوله های چدنی متفاوت و اتصالات و ابعاد لوله ها نیز متفاوت است .

کاربرد لوله های چدنی در لوله کشی ساختمان

از این لوله به علت مقاوم بودن در مقابل خوردگی و زنگ زدن در انجام اتصالات در لوله کشی فاضلات و آبرسانی شهری استفاده میشود . لوله های چدنی که برای آبرسانی استفاده میشود تا فشار 5 اتمسفر را به راحتی تحمل میکند. لوله های چدنی برای تحمل فشار های بالاتر نیز ساخته و مورد ایتفاده قرار میگرند به طوری که این لوله ها را  بر حسب تحمل فشار به گروه های D – C – A – B   تقسیم میکنند  لوله های چدنی از قطر 60  میلیمتر و تا 700 میلیمتر ساخته و به بازار عرضه میشوند .

اتصال لوله های چدنی در حالت عمودی

لوله کشی ساختمان برای اتصال این لوله ها در حالت عمودی از مایع سرب مذاب و کنف تابیده استفاده میشود به طوری که یک سر لوله را داخل اتصال ( مادگی )  قرار داده و اطراف ان را تا دو سوم ارتفاع مادگی از کنف تابیده با کمک چکش و قلم کنف کوب پر میکنیم. سپس مایع سرب مذاب را به وسیله ملاقه از بوته برداشته و به طور یک نواخت و بدون مکث از یک نقطه  داخل اتصال کنف کوبی شده میریزیم تا ( لبه اتصال ) سپس با قلم سرب کوچک و چکش کاملا سرب را می کوبیم تا محکم و اب بندی شود

برای ارتباط و مشاوره با کارشناسان مهراز سریس  اینجا کلیک کنید