22
آبان

آبگرمکن چیست ؟ روش های تضمینی برای ایمنی آبگرمکن

آبگرمکن

با سلام خدمت شما امروز در این مقاله ای که مهراز سرویس ارائه کرده در خصوص ابگرمکن مقاله ای به شما عزیزان ارائه بدهیم , در این مقاله به تمامی نکات در این حوزه میپردازیم و این نیز میتونه برای شما بسیار مفید باشه تیم مهراز با توجه به داشتن افرادی مجرب و حرفه ای نیز در خدمت شماست که تمامی خدمات را برای شما صورت کاملا حرفه ای انجام میدهد . برای ارتباط با مهندسان مجموعه با ما در واتس اپ در ارتباط باشید .

مخزن های آب گرم :
1. طرز کار آبگرمکن دوجداره
2. لوله کشی و نصب آبگرمکن دوجداره
3. مخزن آبگرمکن کوئلی
4. مقدار آب گرم مصرفی توسط وسائل بهداشتی
5. پمپ سیرکولاسیون برگشت آب گرم مصرفی

مخزن های آب گرم :

نخزن های ابگرمکن
آبگرمکن وسیله ای برای گرم کردن آب گرم مصرفی بهداشتی است ، آبگرمکن ها به طور کلی از لحاظ طرز کار دو نوع هستند :

آبگرمکن های مستقیم
آبگرمکن های غیر مستقیم

در آبگرمکن های مستقیم در اثر سوختن سوخت های جامد مانند چوب ،زغال سنگ که بازده حرارتی کم دارند و یا در اثر سوختن سوخت های مایع مانند : نفت ، گاز ، گازوئیل و مازوت که راندمان حرارتی زیادی دارند آب گرم تهیه می شود . علاوه بر سوخت های فوق در بعضی آبگرمکن های از انرژی الکتریکی استفاده می شود . در اکثر منازل مسکونی که سیستم حرارت مرکزی وجود ندارد از آبگرمکن های مستقیم استفاده می شود . در آبگرمکن های غیر مستقیم که در سیستم های تاسیسات حرارت مرکزی که مورد استفاده قرار می گیرد عامل گرم کننده ، آب داغ است که توسط دیگ با مولد های حرارتی ایجاد می شود . متداول ترین آبگرمکن های غیر مستقیم که مصرف بهداشتی دارند عبارت اند از :

1. منبع آبگرمکن دوجداره
2. آبگرمکن کوئلی

طرز کار آبگرمکن دوجداره :

این آبگرمکن دارای دو منبع استوانه ای شکل است که استوانه ی بزرگ تر استوانه ی کوچک تر را پوشش می دهد به این ترتیب که آب سرد وارد منبع داخلی شده و آب گرم از دیگ وارد جداره دو منبع می شود و در اطراف دیواره منبع آب گرم گردش می کند و باعث گرم شدن آب منبع می شود و در واقع آب گرم وارد شده به جداره ی منبع آب سرد ، حرارت خود را منتقل می کند تا سبب گرم شدن آب سرد منبع بشود . نکته مهم ایمنی در منبع دوجداره نصب شیر اطمینان و شیر هوا گیری می باشد . شیر اطمینان در مواقع بالا رفتن فشار به طور خودکار باز می شود و از انفجار منبع جلوگی ی می کند . در موقع نصب منبع دوجداره حتما باید از شیر یک طرفه برسر راه ورود آب سرد استفاده شود تا از برگشت آب منبع جلوگیری کند منبع انبساط را باید تا حد ممکن نسبت به دیگ بالاتر نصب کرد.

لوله کشی و نصب منبع آبگرمکن دوجداره :

منبع دوجداره داخل موتورخانه و بالاتر از دیگ روی پایه ای که معمولا از لوله ساخته می شود نصب می گردد . این پایه باید طوری ساخته شود که یا به خودی خود یا با اتصال و تکیه دادن به دیوار های اطراف بتواند ثابت و محکم شود و از افتادن آن جلوگیری گردد . هر منبع دوجداره
1. داری یک مجرای ورود آب سرد در قسمت پایین است که از آب شهر ورودی به موتورخانه انشعاب می گیرد . برای این انشعاب یک عدد شیر یک طرفه و یک عدد شیر فلکه لازم است . شیر یک طرفه از برگشت آب گرم منبع به مدار لوله کشی جلوگیری می کند و شیر فلکه برای قطع آب ورودی در مواقع ضروری است .
2. مجرای برگشت آب گرم جداره ی منبع به دیگ که در قسمت پایین منبع قرار دارد .
3. مجرای تخلیه : در قسمت پایین منبع آب گرم یک عدد شیر سماوری نصب می شود .
4. مجرای ورود آب گرم به جدار منبع آب گرم که در قسمت بالای منبع قرار دارد و آب گرم ورودی از این مجرا پس از گردش در اطراف منبع آب گرم و انجام تبادل حرارتی از طریق مجرای برگشت آب گرم که در پایین منبع است به دیگ بر می گردد .
5. شیر اطمینان : روی منبع آب گرم در قسمت بالا نصب می شود تا در مواقعی که درجه حرارت منبع بیش از حد مجاز بالا می رود به طور خودکار باز شود و از انفجار منبع جلوگیری کند .
6. مجاری خروج آب گرم رفت مصرفی که در بالای منبع آب گرم قرار دارد و آب گرم مصرفی را یه داخل ساختمان هدایت می کند .
7. شیر هواگیری دستی یا خودکا ر که روی مجرای ورود آب گرم از دیگ به جداره ی منبع نصب می شود و عمل هواگیری را انجام می دهد .

بیشتر بخوانید : سرویس و نگهداری موتورخانه چیست ؟ 

مخزن آبگرمکن کوئلی :
این مخزن یک آبگرمکن غیر مستقیم است مانند آبگرمکن دوجداره با این تفاوت که آب گرم به جای اینکه وارد جداره ی منبع بشود وارد یک کوئل حرارتی مسی می شود که در داخل مخزن نصب شده و در اثر تبادل حرارت آب مخزن را گرم می کند و مجددا برای اینکه دوباره گرمی لازم را به دست بیاورد به دیگ بر می گردد . این مخزن را در مواقعی که ظرفیت آن کم باشد در بالای دیگ نصب می کنند و ظرفیت بیشتر را به طور افقی یا عمودی در موتورخانه نصب می کنند .آبگرمکن کوئلی در انواع افقی و عمودی ساخته می شود .

پمپ سیرکولاسیون برگشت آب گرم مصرفی :
این پمپ باعث به جریان انداختن آب گرم مصرفی در مخزن دوجداره و لوله های رفت و برگشت آب گرم می شود به طوری که به محض باز کردن شیر بلافاصله آب گرم در دسترس خواهد بود و به این ترتیب تلفات حرارتی کمتر شده و از هدر رفتن آب جلوگیری خواهد شد .

انتخاب پمپ سیرکلاتور برگشت آب گرم مصرفی :

برای انتخاب این پمپ مانند سایر پمپ ها نیاز به شاخص های زیر می باشد :
1. دبی پمپ
2. هد پمپ
3. خطی یا زمینی
4. تک فاز یا سه فاز

تعیین دبی پمپ :
برای تعیین دبی پمپ به روش زیر عمل می شود :
1. تعیین مقدار طول کل لوله های رفت و برگشت بر حسب متر
2. مقدار طول عایق شده ی لوله ها در (m/w 8/28) ضرب شود تا تلفات حرارتی لوله ها مشخص شود .
3. از فرمول r= H/46,5مقدار دبی پمپ را به دست می آوریم .

دقت : برای محاسبه مقدار هد پمپ سیرکولاتور برگشت آب گرم مصرفی مانند پمپ سیرکولاسیون دیگ عمل می کنیم با این تفاوت که به جای L طول لوله رفت دورترین وسیله بهداشتی ( مصرف کننده ) را قرار می دهیم .