14
آذر

نورپردازی استخر؛ به این ۵ ایده نمی توانید نه بگویید!

استخرها می توانند چشم و چراغ حیاطتان باشند، البته اگر روشنشان کنید. نور اگر نباشد، استخر زیبایتان را در شب نمی بینید و دیگر فرقی ندارد چقدر زیباست. از نورپردازی استخر هم که صحبت می شود، منظور نصب چراغ های پروژکتوری و استندهای کوتاه و بلند نیست. نورپردازی استخر فقط برای روشنایی است مگر؟

با مهراز سرویس در ادامه این مقاله همراه باشید

استخرها درست همان طور که نیازمند تعویض آب و نگهداری هستند، روشنایی می خواهند که دیده شوند و در شب نیز قابل استفاده باشند، اما این تمام ماجرا نیست. استخر را باید طوری نورپردازی کنید که دلتان با دیدنش در فضای باز منزل یا باغ روشن شود و برای این کار هم نیاز به ایده دارید، آن هم ایده های ناب که نمی توانید به آن ها نه بگویید. ادامه مطلب را بخوانید تا خودتان متوجه شوید!

  1. نورپردازی نقطه ای؛ انتخاب کنید کجا باید روشن باشد!

نورپردازی نقطه ای، ساده ترین روش نورپردازی است و همچنین مرسوم ترین. با نورپردازی نقطه ای، نقطه های مشخصی از فضای استخر را روشن می کنید که تا حدودی به محوطه اطرافشان نیز روشنایی می دهند. نورپردازی نقطه ای شاید ساده ترین شکل ظاهری را داشته باشد، اما انتخاب نقطه ها برای نورپردازی، چندان هم ساده نیست. فواره ها، حوضچه ها، گوشه ها و نقاط عطف استخر، بهترین مناطق برای این نوع نورپردازی هستند. خودتان هم خوب می دانید باید کجا را روشن کنید!

  1. نورپردازی یکنواخت؛ لوکس و مینیمال

بدون شک، شما هم استخرهای لوکس تمام روشن را دیده اید. وقتی به این استخرها نگاه می کنید، به نظر می رسد با یک صفحه نورانی زیر آب رو به رو هستید. در واقعیت اما این طور نیست. این لامپ های ال ای دی هستند که به شما چنین احساسی می دهند و کف استخر را به صورت یکدست و یکپارچه نورانی می کنند. این سبک نورپردازی، ظاهر مدرن و بسیار لوکسی به استخر می دهد.

  1. نورپردازی آبشار، بازی را برده اید!

اگر در بخشی از استخرتان آبشار یا آبنمای عمودی یا صفحه ای دارید، سه بر هیچ از بقیه جلو هستید، چون آبشارها جان می دهند برای نورپردازی و با مقداری نور، زیبایی خودشان و استخر را تضمین می کنند. کافی است بدانید یک آبشار را چطور باید نورپردازی کرد و تمام! نورپردازی آبشار با فرم خطی، بهترین انتخاب است، چرا که روی لبه محل ریزش آب تاکید کرده و جریان آب را واضح می کند.

  1. نورپردازی باکس، از بیرون به قضیه نگاه کنید!

نظرتان چیست به جای نورپردازی کف یا لبه های استخر، سراغ بدنه یا باکس بروید؟ از نظر من که شگفت انگیز و متفاوت است! این ایده، بیش تر برای استخرهای بیرون زده و باکس مانند جواب می دهد، چرا که بدنه این استخرها بالای سطح زمین قرار گرفته و دیده می شود. با نورپردازی بدنه استخر، شما روی فرم حجم آبی میان حیاطتان تاکید می کنید و این یک حرکت معمارانه است که دیزاینرها انجام می دهند. اکنون شما یکی از ترندهای جذاب نورپردازی مدرن استخر را بلد هستید. باور کنید!

  1. نورپردازی حاشیه، آخرین و البته محبوب ترین

و اما می رسیم به محبوب ترین ایده که آخرین مورد نیز هم هست، یعنی نورپردازی حاشیه. حاشیه استخر، تعریف کننده فرم آن است و از همین رو اگر حاشیه را روشن کنید، کل استخر را نورپردازی کرده اید. این روش نورپردازی در ویلاهای مدرن و امروزی کاربرد زیادی دارد و با لامپ شلنگی یا خطی انجام می شود.

شاید با از نظر گذراندن این چند تصویر و خواندن ایده های مذکور هنوز سبک نورپردازی محبوبتان را نیافته باشید. اگر این طور است، سایر تصاویر را نیز ببینید تا گزینه های بیش تری را بررسی کنید. یک راهنمایی می خواهید؟

سبک نورپردازی مورد علاقه خود را پیدا کنید و در میان تصاویر آن سبک به جستجو بپردازید تا به دلخواهتان نزدیک تر شوید. موفق باشید.