22
شهریور

همه چیز راجب سرویس و نگهداری موتور خانه

سرویس و نگهداری موتور خانه

سرویس و نگهداری موتور خانه ،علاوه بر کمک به حفظ و تداوم کار هر یک از دستگاه ها و تجهیزات موتور خانه از نظر حفاظت و ایمنی و آ گاه شدن از نشتی های احتمالی آب ،گاز، گازوئیل که ممکن است هر یک به نوعی باعث تخریب یا آتش سوزی بشوند، بسیار قابل اهمیت است. همین طور کنترل صدای مشعلد ، پمپ و کنترل کننده های دیگ و مشعل هریک میتوانند در حفظ سلامت و کارکرد صحیح موتور خانه موثر باشند به همین جهت دررابطه با هریک از وسایل و تجهیزات موتور خانه توضیحاتی داده میشود.

سرویس و نگهداری موتور خانه
سرویس و نگهداری موتور خانه

سرویس و نگهداری سیستم حرارت مرکزی

سرویس و نگهداری حرارت مرکزی

دستورالعمل نگهداری موتور خانه

مشخصات موتور خانه

دستورالعمل سرویس و نگهداری موتور خانه

1.دیگ رابطور روزانه

یا حداقل هفنه ای سه بار بازدید و از نشتی شیرها ، پره های دیگ تنظیم بودن دودکش ، ارتفاع آب توسط مانومتر ، هماهنگی بین درجه حرارت مانومتر و ترمومتر دیگ و کارکرد صحیح مشعل با شعله نارنجی مایل به سفید مطمن شوید (مشعل های گازوئیلی )، شعله نباید با بدنه دیگ تماس داشته باشد.

2.از ریختن وسائل اضافی مانند کاغذ و مقوا ، پلاستیک و ظروف یک بار مصرف ، نگهداری نفت و هرگونه مواد سوختنی در موتور خانه جدآ خودداری کنید.

3.تنظیم صحیح و کارکرد درست مشعل در حفظ انرژی موثر است، بنابراین مشعل باید مرتبا کنترل شود.واز رابطه صحیح و بموقع اکوستات و مشعل و نهایتا ترمومتر اطمینان حاصل شود اگر مشعل گازوئیلی باشد فتوسل آن را چند روز یک بار تمیز کنید صدای آرام مشعل و رنگ آن را بخاطر بسپارید و در صورت تغییر به فکر اصلاح و رفع نقض آن باشد.

4.پمپها به علت کار مداوم و استراحت کم آسیب پذیرند .سرویس و نگهداری موتور خانه و روغنکاری بموقع پمپها باید در برنامه سرویس و نگهداری موتور خانه قید شود، پمپهای خطی (سیرکولاسیون) را از نظر صدای پمپ و سالم بودن کوپلینگ و فنرهای آن کنترل کنید و از سالم بودن آن مطمن شوید.

پمپهای زمینی که معمولا در مجتمع های مسکونی نصب میشوند باید حداقل ماهی یکبار گریس کاری بشوند.آبی که از اطراف میل پمپهای زمینی بطور قطره ای به زمین می چکد دلیل خرابی پمپ نیست بلکه طبیعی است، اما مقدار آن نباید زیاد باشد . اگر مقدار آن زیاد باشد با پیچ تنظیمی که مخصوص همین کار است آن را تنظیم کنید.

5.مخزن دو جداره : این مخزن در واقع یک آب گرمکن است که به وسیله انرژی گرمایی آب داغ دیگ گرم میشود.درجه ی آب گرم ورودی و خروجی منبع دوجداره نباید زیاد اختلاف داشته باشد . در غیر این صورت باید علت را بررسی کرد علتی که در اولین مرحله به نظر میرسد رسوب گرفتن جداره های منبع دوجداره ، ودر مراحل بعدی سوراخ بودن آن است که در این مرحله اختلاف درجه حرارت آب گرم ورودی و خروجی خیلی زیاد است.

 

بیشتر بخوانید : تمامی خدمات و 0 تا 100 لوله کشی و همراه با آموزش نصب آن 

سرویس و نگهداری موتور خانه

سرویس و نگهداری موتور خانه

6.منبع انبساط: کنترل روزانه منبع انبساط الزامی و بسیار مهم است نگهداری و مراقبت از منبع انبساط در مقابل عوامل جوی زنگ زدن و پوسیدگی ، خرابی شیر شناور (فلوتر) و سرریز کردن آب از آن می تواند علاوه بر کاهش درجه حرارت آب در داخل ساختمان وافزایش مصرف سوخت موتورخانه باعث تخریب پشت بام شود (منبع انبساط باز ). هنگام بازدید منبع انبساط از گردش آب و گرم بودن آن مطمئن شوید.

7.مخزن گازوئیل: این مخزن باید مرتب کنترل شوذ اگر منبع روزانه  دارید  آن را کنترل و از نشتی آن مطمن شوید .فیلتر گازوئیل را پس از هر بار پر کردن منبع تمیز کنید تا جریان عبور گازوئیل را پس از هر بار پر کردن منبع تمیز کنید تا جریان عبور گازوئیل به مشعل روان انجام شود.

8.سختی گیر: دستورالعمل کار سختی گیر داخل موتور خانه و نزدیک سختی گیر نصب کنید. آب خروجی سختی گیر را روزانه یا حداقل سه بار در هفته کنترل کنید و با معرف های مخصوص آزمایش کنید . تگر سختی آب زیاد است نسبت به شستشوی  بستر زرین داخل سختی گیر اقدام کنید.

9.تابلوی برق موتور خانه : چراغهای سیگنال تابلو برق را کنترل کنید ، کلیدهای مینیاتوری را بازدید کنید، اگر اطلاعات برقی ندارید از دست کاری تابلو خودداری کنید ، و در صورت مشاهده هرگونه اشکال از متخصص مربوطه استفاده کنید . هیچگاه از تابلو برق موتورخانه انشعاب دیگری نگیرید.

 

بیشتر بخوانید  :  لوله کشی ساختمان و اتصالات و کاربرد آن ها

سرویس و نگهداری موتور خانه

سرویس و نگهداری موتور خانه

10.قبل از ورود به موتور خانه حتما یک عدد کپسول ضد حریق در محل مناسب وقابل دسترسی نصب کنید.

  1. از فضای خالی موتور خانه را به عنوان انبار استفاده نکنید.

12.شیر آلات :  موتور خانه را بطور هفتگی کنترل و باز و بسته کنید تا دوچار گرفتگی املاح و رسوبات موجود در آب نشوند، از برداشتن فلکه روی شیرها خودداری کنید. و به وسیله علائم یا پلاکهای فلزی کوچک شیر فلکه های مربوط به هر طبقه یا هر مصرف کننده را مشخص کنید.

13.شیر پای پاس : زمانی که از پمپ سیرکولاسیون استفاده میکنید حتما شیر فلکه بای پاس را ببندید.

 

مشخصات موتورخانه شوفاژ و سرویس و نگهداری موتور خانه

فضای مناسب برای نصب و استقرار تجهیزات موتورخانه و روشنایی کافی.

داشتن تهویه لازم برای موتور خانه مهم است اگر موتور خانه تهویه ندارد از یک لوله عمودی به موازات دودکش برای تهویه استفاده کنید این کار باید هنگام طراحی موتور خانه انجام شود.

اندازه درب موتور خانه باید طوری باشد که امکان داخل و خارج کردن وسایل و تجهیزات وجود داشته باشد.

داشتن دود کش مناسب و استاندارد برای دیگ الزامی است.

دیگ باید حتما روی فونداسیون نصب بشودو در صورت نیاز از ضربه گیر برای زیر دیگ استفاده شود.

پمپهای زمینی را روی فونداسیون نصب کنید.

برای اتصال دودکش افقی دیگ به دودکش عمود(اصلی) حتما از سه راه دمپر استاندارد استفاده کنید.

قبل از اتصال آب گرم موتورخانه به سیستم مدار لوله کشی را آزمایش و کنترل کنید.

دیوار های موتور خانه باید عایق حرارتی ، رطوبطی و صوتی بشوند.

سرویس و نگهداری موتور خانه

سرویس و نگهداری موتور خانه

ممنونم که ما رار این مقاله آموزنده همراهی کردید. مهراز سرویس تمامی خدمات سرویس و نگهداری موتور خانه را با داشتن افرادی متخصص در این زمینه شما را همراهی میکند کافیه با ما تماس بگیرید .